Jdi na obsah Jdi na menu
 


Batikování

Batikování je technika stará tisíce let, dokonce už i dávní Inkové zdobili svoje oděvy nápaditými vzory a barvami. Batika může sloužit nejen jako zkrášlovadlo, ale i jako záchrana oblečení, na kterém jste si pořídili nevypratelný flek.

V každém případě budete potřebovat materiál, na kterém bude barva držet. Z pravidla se doporučuje bavlna, a to s co největším podílem v tkanině. Čím méně je bavlna v textilii zastoupena, tím hůř bude barva držet a tím také bude bledší. V dnešní době můžete v pohodě koupit i barvy na jiná vlákna než je bavlna, stejně tak i na vlnu.

Barvy pořídíte v drogerii nebo ve specializovaném obchodě pro výtvarníky. K dispozici je široké barevné spektrum. Ceny se pohybují od 12 do 20 korun za kus.

Při batikování dbejte návodu na zadní straně obalu barvy. Vždy je tam uvedeno, kolik vody máte na barvenou látku (příp. na balíček barvy) použít. Když použijete vody méně, bude barva sytější. Do roztoku barvy se přidává vždy sůl. Kolik je jí třeba, je uvedeno v návodu. Po obarvení vždy látku ještě před vymácháním vložte do kýble s roztokem octa a vody. Ocet působí jako ustalovač a textilie nebude při pozdějším praní tolik pouštět. Asi po půl hodině látku dokonale properte ve vodě, dokud nepřestane barvit.

Geniální návrhy na vyvazování látek a barvení naleznete na stránkách aticom.cz

Batikovat můžete několika způsoby:

Vázaná nebo šitá batika

Vázaná batika je asi nejjednodušší, ale na druhou stranu šikovným navázáním dokážete na textilii vytvořit Vázaná batikavelmi zajímavé vzory. Kombinováním barev pak dosáhnete ještě zajímavějšího efektu.

Co potřebujete

Nůžky, provaz (silnou vlnu, provázek, motouz, silnou šňůru), případně jehlu a nit.

Běžný postup

Látku buď systematicky nebo naprosto bez rozmyslu skládáme nebo zmuchláme a převážeme silně provazem. Někdy je pro usnadnění lepší látku nejprve slabě svázat, aby jen držela požadovaný tvar a pak ji nazpět svázat opravdu silně. Čím silněji látku svážeme, tím méně barvy se dostane dovnitř. Záleží ale i na kvalitě a savosti materiálu.

Kruhy

Nejdříve zvolíme Vázaná do kruhustřed kružnic. Tento chytíme dvěma prsty a látku zvedneme nad podložku. Provaz uvážeme kolem požadovaného středu (můžeme do něj vložit např. i korálek a pod Vázaná batikaním provést uzel) a látku bud'systematicky složíme, např. do harmoniky, nebo ji jen uhladíme směrem dolů a silně převážeme.

Kruhů můžeme na látce vytvořit libovolné množství a velikosti, zavisí vždy na počtu zvolených středů kružnic a na délce zavázané části látky. Batikujeme obvyklým způsobem v lázni.

Pravidelné čtverce

Na vytvoření pravidelných čtverců budeme potřebovat zpravidla dva dřevěné čtverečky kostky(většinou lze použít čtverce jen jedenkrát pro určitou barvu nebot' dřevo nasákne a pak ji při opakovaném použití pouští). Látku poskládáme svisle do harmoniky a vzniklý pruh ještě jednou poskládáme vodorovně,Kostky čímž nám vznikne malý čtverec. Na obě venkovní strany složené látky umístíme dřevěný čtvereček a vše převážeme jako balíček. Provaz pořádně stáhneme.

Batikujeme v obvyklé lázni. Po ustálení barvy sejmeme provaz i dřevěné čtverce a na látce budou vytvořeny pravidelné obrazce dle dřevěné šablony.

Mřížka

Mřížku můžeme tvořit dvojím způsobem a to s volným okénkem vepředu nebo s barevným okénkem vepředu (na obrázku s volným okénkem).

Nejdříve rozhodneme, zda chceme v přední části látky barvu, či okénko. Pokud chceme barvu, musíme látku poskládat tak,aby právě tento obdélník byl napovrchu poskládané látky. Pokud chceme okénko, musí být přední mřížkačást krytá někde uvnitř skládačky.

V případě, že chceme mít barvný obdélník vepředu, položíme triko zadní stranou nahoru, ohneme oba kraje dovnitř, jakobychom triko klasicky skládali do skříně, rukávy ven, až vznikne dlouhý obdélník a ten potom skládáme do harmoniky. Dbáme na to,aby přední vrchní část byla napovrchu skládačky. Skládačku pak pořádně převážeme provazem a stáhneme.

V případě, že chceme mít přední část volnou, je třeba při skládáni harmoniky dbát na to, aby na vnější části skládačky byla jiná část trika (nejlépe spodní). Vše opět převážeme pevně provazem. Na obrázku jsem kombinovala vyvazouvanou batiku s batikou mačkanou (žlutá barva).

Skládané pruhy

Kapsář

Látku jednoduše poskládáme do harmoniky a nadélku převážeme. Pokud budeme harmoniku skládat vodorovně, vzniknou pruhy vodorovné, pokud svisle, vzniknout pruhy svislé.

Batikujeme obvyklým způsobem v barevné lázni. Látku rozvazujeme až po ustálení barev.

Paprsky

Tričko Paprskynebo látku přeložíme svisle napůl a začneme skládat harmoniku podle rozkresu. Poskládaný paprsek pořádně ovážeme špagátem a začneme batikovat v jedné z barev. Dílko po ustálení v octové vodě bud' necháme uschnout, nebo ještě zamokra poskládáme stejným způsobem jen střed posuneme kousek dolů a batikujeme v jiné barvěPaprsky.

Střed paprsků bude vždy více barevný na vnější straně. Proto doporučuji látku při druhém skládání skládat zrubu, aby i na přední i zadní straně byl střed sytě obarven.

Batika šitá

Pokud používáme jehlu a nit, chcemetedy batiku šitou, látku jemně nastehujeme do požadovaných tvarů a pořádně stáhneme. Jestliže látku poskládáte na čtvrtky a vedete nití jakousy přeponu pravoúhlého trojúhelníku uprostřed, vytvoříte tím na látce čtverec.

Pokud používáte více barev na jednu látku, je třeba začít od té nejsvětlejší.

Mačkaná batika

Mačkaná batika

Mačkanou batikou vytvoříte hvězdicové vzory a siluety, kdy se barvy volně míchají v různých geometrických obrazcích. Sami si můžeme zvolit, jak moc bude látka zabarvená, případně, na kterých místech nebude obarvená téměř vůbec

Co potřebujete

Silovovou punčochu (nejlépe chodidlovou část), popřípadě i provaz.

Postup

Látku systematicky nebo naprosto bez rozmyslu zmačkejte a nacpěte do punčochy. Snažte se ji zmačkat na co nejmenší objem. Potom punčochu pevně obepněte kolem látky a zavažte. Jestli se vám zdá, že Mačkaná batikalátka není dostatečně silně zmáčknutá, ještě celou kouli převažte silně provazem.

Čím menší bude mít látka objem, tím méně se barva dostane dovnitř. Pokud bude koule hodně volná, může se vám stát, že výsledek bude např. celý modrý bez jediného neobarveného kusu.

Do octa v tomto případě dáváme celou ještě nerozbalenou kouli.

Sypaná batika

Sypanou batikou si možná doma uděláte větší binec, než bude výsledek, proto vždy dodržujte zásady co nejčistší možnosti. Sypaná batikaJá osobně tohle provádím ve vaně. Stejně možné je i kuchyň dostatečně pokrýt igelitem a pracovat tam. Problém je v tom, že barevný prášek putuje vzduchem, možná se vám stane, že po tomto batikování budete mít po vysmrkání barevný kapesník, usazuje se kdekoliv ho napadne a vy na něj přijdete až v okamžiku, kdy se namočí. Proto po barvení vše důkladně omyjte.

Postup

Barvenou látku namočte do vody a vyždímejte. Pokud vyždímáte málo, budou se barvy při styku s látkou rozpouštět a rozpíjet. Pokud vyždímáte hodně, zůstanou krásně ťupkovaté. Látku ještě před barvením důkladně prosolte.

Postupovat můžete následovně:

  1. Na polovinu látky sypte dle svých představ barvy, potom látku přehněte na půl a barevnost se obtiskne. Tímto způsobem postupujte dokud vám nezbyde jen malý kousek látky, který posypete zvlášť. Vložte jej do igelitového sáčku a vařte v horké vodě asi 40 minut. Potom důkladně ustalujte v roztoku octu a vody a proplachujte, dokud nepřestane pouštět.
  2. Pokud se jedná o látku dvojtou tedy triko atd., proložte ji igelitovou taškou, aby barva neprosákla na zadní stranu. Celou přední stranu posypte dle libosti, prosolte a celou plochu opět pokryjte igelitovou taškou nebo jinou látkou. Otočte a nabarvěte druhou stranu látky. Pokud látku skládáte nezapomeňte na to, aby mezi jedlotlivými přehyby byl igelit nebo jiná látka. Vše dejte do pytlíku a vařte.

Místo vaření lze použít mikrovlnou troubu. Látku v igelitovém pytli vložte do porcelánové misky a několik minut mikrovlňte. Nezapomeňte kontrolovat bezpečnost.

Vosková batika

Vosková batika se provádí tak, že nejdříve na látku nanesete tekutý vosk a pak ji barvíte. Oblasti, kde byl vosk se neobarví, čímž můžete dosáhnout vystoupení různých obrazců apod.

Co potřebujete

Včelí vosk (kupuje se v takových malých cihličkách v obchůdku se včelařskými produkty a potřebami) a parafín (který lze nahradit bílou svíčkou) v poměru 1:1.

Postup

Oba vosky společně roztavíme ve vodní lázni. Postupně je zahříváme tak, aby nám netuhly. Různě silnými štětci potom nanášíme vosk na textilii. Možné je ho tam i celý vylít. Po zaschnutí látku barvíme.

Teplota vody s barvou nesmí přesáhnout 30 stupňů, protože pak by se vosk vypařil. Jakmile je látka nabarvená a suchá, vosku se zbavíme buď odškrabováním nebo přežehlováním látky přes savý papír, který stále měníme.

Pokud je látka dvoustranná (triko), mezi obě strany při žehlení vkládáme novinový papír, který není třeba měnit. Pokud se na savém papíru neobjevují mastné skvrny, je vosk odstraněn a kouzlo na světě.

Spirály

Batikování do tvaruSpirály spirál je velmi jednoduché a přitom působí silně efektně.

Co potřebujeme:

Látku, barvy na textil (rozpustit jednu kávovou lžičku na 0,25 l vřelé vody), injekční stříkačky (podle počtu barev), vidličku, sůl, mikrotenové sáčky, mikrovlnku, gumičky, ocet.

Postup:

Látku vymácháme v důkladně prosolené teplé vodě, vyždímáme a rozložíme do vany. Ve sklenicích máme připravenou rozpuštěnou barvu (dle obrázku olivovou a oranžovou). Zvolíme střed spirály a do něj zapíchneme vidličku. Točíme, jakobychom na vidličku natáčely špagety a vzniklé sklady dodatečně rovnáme rukou.

Vzniklé kolečko (nebo kolečka, máme-li středů víc) dle nákresu zagumičkujeme (vzniknou dílky jako u pizzy). Barvu rozléváme pomocí stříkaček a to tak, že vždy stejnou barvu do protilehlých kvadrantů (jako šachovnice). SpirálaMůžeme vytvořit kvadrantů více a použít i více barev.

Prosytíme-li látku barvou hodně, spirály se do sebe vlijí, prosytíme-li ji méně, zůstanou v ních bílé stopy. Samozřejmě látku polejeme i z druhé strany.

Celé dílko vložíme do mikrotenového sáčku, zamotáme a vložíme do dalšího sáčku. Mikrovlníme v mikrovlnné troubě asi 10 minut (s přestávkami, sáček se bude nafukovat a může prasknout, čímž uteče všechen ten horký vzduch, který je potřeba).

Látku vybalíme ze sáčků a vložíme do octové lázně, kde ji necháme 20 minut ustálit, pak ji odgumičkujeme, vypereme a mácháme, dokud nepřestane pouštět.