Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bílá barva - je na jednu stranu elegantní, slavnostní a působí čistě, ovšem na stranu druhou může způsobit pocit neurčitosti a prázdnoty. Je ovšem, včetně svých přírodních odstínů počínaje sněhově bílou, pokračujíc smetanovou, skořápkovou, břízovou, krémovou a přírodní, neutrální natolik, že se dá vhodně kombinovat s širokou škálou dalších barev a jejich odstínů, není problém ji zvolit jako dominantní. Její proměnlivost inspiruje k optickým efektům. Je to barva světla, čistoty, nevinnosti, nedotknutelnosti. Poukazuje na stav beztíže. Působí vznešeně až sterilně,může oslňovat. Oblíbená barva lidí, jež mají sklon k perfekcionismu.

V západní kultuře je barvou nevinnosti a přirozenosti, naopak v Orientu symbolizuje smutek. Pro Tibeťany je barvou hory Meru, která je středem světa a symbolizuje poznání, pochopení a vědění. Znázorňuje konec a začátek něčeho nového a má zahánět zlé duchy.

Žlutá barva - je barva slunce, lesku, zlata, ale může působit velmi rozdílně. Odstíny přecházející do červené jsou radostné a neposedné, okrové tóny navozují klid, střízlivost a solidnost. Žlutá uklidňuje naše city a emoce, dodává nám chuť do života, posiluje naši fyzickou sílu a má příznivý vliv na výsledek naší snahy.

Symbolizuje radost, aktivitu, sluneční svit, radost ze života. Je symbolem moudrosti a vyšší inteligence. Působí dobře na psychiku - podporuje učení, zapamatování, dobrou náladu. Dodává energii mozku, je barvou tvořivosti. Pozitivně ovlivňuje náladu, působí proti pesimismu a depresím.
V severní Evropě je barvou zrady a nevěry nebo zbabělosti a v Buddhismu je symbolem odříkání a pokory.

Oranžová barva - je teplá, pozitivní, radostná a optimistická. Posiluje vitalitu, zdraví, ctižádost a rozjasňuje. Podporuje kreativitu, tvůrčí schopnosti, sebevědomí, nadšení, odvahu a přidává dávku cílevědomosti. Syté odstíny navozují pocit rozjitření nebo ohrožení. V souladu je s barvou modrou, fialovou nebo zelenou.

Růžová barva - je teplá barva srdce a lásky. Je barvou usmíření, přátelství, štěstí a symbolizuje harmonii a princip ženskosti. Bývá barvou něžných sensitivních lidí, kteří však mají někdy sklon vidět svět přes "růžové brýle". V Číně znamená nadcházející úspěch

Červená barva - povzbuzuje, dobíjí energii a fyzickou sílu. Je barvou radosti, aktivity a vitality.
Podporuje rozhodnost. Naopak ale také údajně vyvolává podrážděnost, vedoucí k výbuchům hněvu. Ladí s modrou a zelenou. V Číně značí štěstí.

Fialová barva - je symbolem duchovního napojení se na Vesmír. Symbolizuje jednotu hmoty a ducha, vstupu do jiné dimenze, soulad s vyššími sférami. Je to barva inspirace, mystiky, magie a kouzel. Prospívá sensitivním lidem, individualistům a umělcům. Podporuje intuici, kreativitu a inspiruje. Lila je Fialová s nádechem do červena - barva věrné lásky a obětavosti, napomáhá porozumění a kompromisu.

Modrá barva - v různých odstínech představuje pohodu, klid a ticho. Je to chladná barva míru, uvolnění, rovnováhy a rozumu. Otevírá duši, dává pocit absolutní vnitřní svobody - je vhodná k relaxaci a meditaci. Pomáhá neklidným lidem ve stresu, dává pocit klidu, harmonie a jistoty. Uklidňuje zuřivost. Symbolizuje nekonečnost a prázdnotu. Pro Staré Řeky a Římany byla barvou Venuše a lásky.

Zelená barva - je charakteristická jako barva rovnováhy, snižující nervové napětí. Působí obecně přívětivě a optimisticky již z důvodu připomínky přírody. Podporuje vnímání krásy a zlepšuje lidské vztahy. Odstíny přecházející do žluté vyvolávají pocity lehkosti, svěžesti a bezpečí, patří k barvám jara a podzimu. Modrozelené odstíny vytvářejí pocit chladu a vlhkosti, příčinou je jistě skutečnost, že patří do barevnice léta a zimy. Pro Kelty byla barvou ostrova blahoslavených, kam putovaly po smrti duše.

Hnědá barva - je symbolem země, domova, zázemí, klidu, jistoty a pohody. Připoutává nás k realitě a dává pocit zakořenění a stability v naší každodennosti. Má vliv na naše rozhodování. Značí moudro přírody.

Černá barva - pomáhá se skrýt před ostatními a budit dojem tajuplnosti. Je barvou smrti, smutku, beznaděje a zmaru, avšak též přísnosti, vznešenosti a úcty. Vyjadřuje negativní pocity, podporuje strach a slabou vůli. Uhinduistů je symbolem času. Pro Staré Egypťany značí znovuzrození. Ve Španělsku je barvou svátečních příležitostí. V západní civilizaci barvou smutku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ZAJÍMAVÉ

(šÁRKA, 29. 6. 2010 15:40)

máš o těch barvách tady zajímavé počteníčko:-)